Dlaczego znak towarowy to nieodłączony element przedsiębiorstwa?
Nie jest tajemnicą, że współcześnie na rynku istnieje stosunkowo duża rywalizacja. Niestety niektórzy przedsiębiorcy, celem wzmocnienia swojej pozycji i zdobycia większej liczby klientów, uciekają się do nierównych praktyk. Walka z nieuczciwą konkurencją nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Na szczęście właściciele firm mogą skorzystać z rozmaitych instrumentów prawnych, które umożliwiają im skuteczną ochronę swojego przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest oczywiście zastrzeżenie znaku towarowego.
Jakie znaczenie dla każdego przedsiębiorstwa ma znak towarowy?
Na samym wstępie warto pokrótce wyjaśnić tytułowe pojęcie. Najprościej mówiąc, znak towarowy to takie oznaczenie, które umożliwia identyfikację konkretnych towarów lub usług danego przedsiębiorcy. Może to być przykładowo nazwa, grafika czy logo. Jak łatwo się domyślić, szczególne znaczenie ma tu możliwość wyróżnienia towarów i usług na tle konkurencji. Zdaje się, że ze względu na przepełniony współcześnie rynek, jest to zupełna podstawa wykonywania działalności gospodarczej.
Zalet jest jednak znacznie więcej. Należy zaznaczyć, że zastrzeżony znak towarowy zwiększa zaufanie konsumentów do danego przedsiębiorstwa. Słowem, to element zupełnie niezbędny do budowania rozpoznawalności i reputacji marki oraz jej widoczności na rynku. Jako że współcześnie istnieje mnóstwo przedsiębiorstw oferujących tego samego rodzaju towary lub usługi, efektywne wyróżnienie się jest niemal kluczowe dla rozwoju i sukcesu każdej firmy.
Dlaczego warto zastrzec znak towarowy?
Zajmując się sprawami dotyczącymi znaków towarowych firm z Przemyśla, Podkarpacia, Polski i z zagranicy, zauważamy, że znacząco wzrasta świadomość przedsiębiorców w tym zakresie. Wynika to oczywiście z dużej konkurencji na rynku. Zastrzeżenie znaku towarowego to narzędzie ochrony przedsiębiorstwa, które zapobiega korzystaniu z renomy danej marki przez osoby trzecie. Warto mieć na uwadze, że zwiększa to także wartość firmy. W razie jej likwidacji lub chęci sprzedaży wycena wartości przedsiębiorstwa okaże się korzystniejsza.